Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową – doradca radzi

zdolność kredytowaByć może zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym, albo kredytem na firmę czy też wysokim kredytem gotówkowym, ale bank zaproponował Ci zbyt mały kredyt. Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, aby banki chętniej z nami rozmawiały. Porady w stylu: znajdź lepszą pracę, nie są zbyt przydatne, ponieważ każdy logicznie myślący człowiek poszukuje lepiej płatnej pracy, ale jak wiemy, nie jest to kwestia wyboru, a realiów naszego państwa.

UWAGA: Jeśli planujesz wziąć kredyt w ciągu najbliższych kilku lat, te porady będą jeszcze bardziej przydatne, ponieważ zawierają także pomysły długoterminowe.

Nieruchomość a zdolność kredytowa

Nie od dziś wiadomo, że banki chętnie pożyczają kredyty osobom z dobrym zabezpieczeniem kredytowym. Jeśli mamy dom o wartości miliona złotych, bez większych przeszkód otrzymamy 500 000 zł, 800 000 zł, a czasem też 100% wartości nieruchomości. Jednak łatwiej powiedzieć, niż “mieć” nieruchomość.

Jednak uwaga – każda, nawet najmniejsza działka (także rolna), może mieć wpływ na zwiększenie naszej zdolności kredytowej. Zastanów się, czy aby na pewno nie masz możliwości otrzymania takiej działki od kogoś z rodziny. Szczególnie w małych miejscowościach, możemy znaleźć wiele działek rolnych, nieurodzajów czy ugorów. Być może nasi dziadkowie, wujkowie, a nawet rodzice, mogliby przepisać na nas pewną część owej działki.

UWAGA: można też pobawić się w inwestora. Jeśli masz informację na temat budowy osiedla, drogi, marketu itp., możesz zakupić działkę w okolicy (ceny zaczynają się nawet od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Nabywamy taki nieużytek, a za rok czy dwa, jego cena wzrasta kilkukrotnie.

Małżeństwo podnosi zdolność kredytową

Owszem inie jest to tylko kwestia psychologiczna na zasadzie “jedno będzie wspierać drugie przy spłacaniu”. Bank inaczej patrzy na małżeństwa niż na singli czy na niezalegalizowane związki, ponieważ jest to bardzo uzasadnione. W przypadku choroby, śmierci czy po prostu utraty pracy jednego małżonka, drugi zawsze może nadrobić tę lukę.

Poza tym osoby w związkach małżeńskich, dodatkowo mające dzieci, są z reguły o wiele bardziej odpowiedzialni, związani z miejscem zamieszkania itd. Istnieją małe szanse, że taki ktoś nagle wyjedzie i po prostu przestanie spłacać kredyt.

A zatem zasada jest teoretycznie prosta – znajdź partnera lub weź ślub z osobą z  którą się obecnie wiążesz, to bardzo Wam pomoże.

Wkład własny a zdolność kredytowa

Im więcej wkładu własnego jesteśmy w stanie wnieść do kredytu, tym mniejsze raty otrzymamy i tym większy kredyt możemy otrzymać. Nierzadko bywa tak, że wkład własny przekracza o połowę wartość zaciąganego kredytu, jednak po wyliczeniach okaże się, że to rozwiązanie jest korzystniejsze, niż zaciąganie takiej kwoty osobno, bez wkładu własnego. Pamiętaj, że każdy kolejny tysiąc wkładu własnego, może obniżyć Twoje raty i zwiększyć zdolność kredytową.

Inne elementy zdolności kredytowej

Czy wiesz, że wiele banków zwraca także uwagę na kwestie, które nie wydawałyby się istotne? Dla przykładu liczy się Twoje wykształcenie. Jeśli masz wykształcenie wyższe, na przykład z tytułem doktora nauk, wtedy bank spojrzy na Ciebie lepiej niż na klienta z wykształceniem średnim czy zawodowym. Z czym to się wiąże? Ano z tym, że jeśli dany człowiek był w stanie poświęcić się na tyle aby zdobyć wykształcenie, to zapewne równie sumiennie będzie spłacał raty kredytowe. Tak więc może nie jest za późno, aby udać się na studia?

Istnieje więcej takich elementów, na które banki zwracają uwagę i które przedstawiciele kredytowi skrupulatnie notują, aby uzupełnić scoring bankowy.

Rozważ powyższe kwestie, zastanów się czy nad którąś z nich możesz popracować i spraw, że Twoja zdolność kredytowa będzie większa.

1 thought on “Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową – doradca radzi”

  1. Witam. Potrzebuje pozyczyc 12 000 zl na spłate chwilówek i biężace wydatki zwiazane z wynajmowaniem mieszkania. Mam dobra prace na umowie na czas okreslony – firma szybko sie rozwija i nadal zatrudnia pracownikow i musi zatrudnic okolo 3000 nowych wiec napewno zostanie przedluzona mi umowa. Bardzo prosze o pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *